Budżet domowy, jak go okiełznać?

Kontrola nad domowym budżetem nie jest sprawą prostą dla każdego. Dużo osób sprawdzając stan konta łamie sobie głowę zastanawiając się gdzie podziały się pieniądze. Oto parę sposobów jak ogarnąć swoje finanse.


1. Zapisuj wydatki.

Ten najstarszy na świecie sposób naprawdę działa! Załóż zeszyt, notatnik, Excela albo ściągnij odpowiednią aplikacje na telefon. Najlepiej zrobić cztery kolumny: jedzenie czyli artykuły spożywcze, dom czyli rachunki i chemia gospodarcza, inne w tym ubrania czy kosmetyki oraz ekstra wydatki, czyli wydatki których nie masz co miesiąc, na przykład ubezpieczenie samochodu czy prezenty. Już po miesiącu można wyciągnąć pewne wnioski przyglądając się takiej tabeli.


2. Ustal kwotę maksymalnych wydatków dziennych.

Zwłaszcza, jeśli jadasz na mieście. Niewykorzystana kwota z jednego dnia, przechodzi na następny. Jeśli z kolei wydasz więcej, musisz z czegoś zrezygnować lub wybrać tańszą opcję.


3. Zainwestuj w dzbanek z filtrem wody oraz butelkę wielorazowego użytku zamiast wody butelkowanej.

Taki dzbanek nie jest tani ale na dłuższą metę i tak kosztuje mniej, nawet ze zmianą filtrów co miesiąc. Przefiltrowaną wodę możesz przelewać do butelki wielorazowej i zabierać ze sobą zamiast kupować na mieście gdzie popadnie za dużo wyższą cenę.


4. Zaplanuj jadłospis.

Dzięki temu kupisz tylko te produkty które na pewno zostaną zjedzone. Planując obiady na kilka dni w przód nie zrobisz zapasów których nie wykorzystasz, a w efekcie trafią do śmieci. Szkoda jedzenia. I pieniędzy.


5. Rób listę zakupów.

Z zaplanowanym jadłospisem będzie to dużo prostsze, ale też kupisz tylko potrzebne rzeczy. A nie dublujące się produkty. Do tego na liście dokładnie widać co jest niezbędne a ile produktów to tylko zachcianki.


6. Korzystaj z gazetek promocyjnych.

Przed zakupami w danym sklepie po prostu sprawdź co mają w promocji, może jakiś produkt akurat zainspiruje cię do przyrządzenia posiłku, do tego wyjdzie on taniej. Albo w promocji będą twoje ulubione kosmetyki, albo coś co używasz z chemii domowej. Po co za dwa tygodnie płacić pełną cenę.


7. Przy droższych zakupach, na przykład AGD lub RTV korzystaj ze sklepów internetowych i porównywarek cen.

Naprawdę sklepy stacjonarne potrafią mieć te same rzeczy w dwukrotnie wyższej cenie. A jeśli już zdecydujemy się na sklep internetowy, porównajmy ceny w kilku i sprawdźmy koszty dostawy.