Czy warto żyć w pojedynkę?

Szacuje się że obecnie ponad 5 mln dorosłych Polaków w wieku produkcyjnym prowadzi życie w pojedynkę. Różne są przyczyny takiego stanu rzeczy. W tej grupie znajdziemy zarówno osoby, które żyją w pojedynkę z wyboru, jak i takie którym pomimo chęci stworzenia związku nie udało się znaleźć partnera.


Jak wygląda życie osób samotnych?


Życie osób które tworzą jednoosobowe gospodarstwa domowe i nie posiadają dzieci w dużej mierze różni się od codzienności osób posiadających rodziny. Warto podkreślić, że na temat życia osób samotnych narosło wiele nieprawdziwych mitów. Bardzo często sądzi się, że osoby te zajmują się jedynie same sobą oraz mają środki finansowe tylko dla siebie, dlatego wiedzie im się bardzo dobrze. Tymczasem nie zawsze tak jest w rzeczywistości. Samotność osób dorosłych bardzo często wynika z występowania licznych problemów zdrowotnych lub rodzinnych. Osoby samotne często są bardzo obciążone swoją rodziną wyjściową. To od nich oczekuje się, że będą zajmować się starzejącymi się rodzicami. To im często podrzuca się do opieki siostrzeńców i bratanków. Osoby samotne bywają często wykorzystywane przez członków swojej rodziny jako te, które przecież mają tyle wolnego czasu, mogą więc załatwiać różne sprawy dla innych


Stwierdzenie, że osoba samotna ma pieniądze tylko dla siebie również ma swoje niedomówienia. Większość osób samotnych może dysponować budżetem tylko na swoje potrzeby ale jednocześnie należy pamiętać, że utrzymanie osoby samotnej jest droższe niż analogicznej osoby w rodzinie. Wreszcie warto pamiętać o tym, że osoba samotna może liczyć tylko na siebie, co jest niezwykle stresujące. Najgorzej wygląda sytuacja takiej osoby gdy zachoruje ona tyle poważnie, że nie może pracować ale jednak nie aż tak bardzo chora aby otrzymać rentę. Zabezpieczenie socjalne osób samotnych jest w Polsce bardzo słabe. Praktycznie nie należą im się żadne zasiłki ani przywileje. Osoby samotne, które pracują na przykład na umowy o dzieło mają ogromny problem z tym, żeby uzyskać ubezpieczenie zdrowotne, bo nie mogą zarejestrować się na przykład jako członek rodziny.


Niezależność osoby samotnej


Powszechnie uważa się, że osoby żyjące w pojedynkę są niezależne i mogą robić ze swoim czasem co tylko chcą. Z jednej strony jest to prawda, bo mogą nie ustalając tego z nikim spontanicznie na przykład wyjechać sobie na drugi koniec Polski czy za granicę, o ile mają urlop w pracy. Nie muszą myśleć o wyprawianiu dzieci do przedszkola czy odbierają ich na czas z placówek. W wolnym czasie mogę uprawiać sport, spotykać się ze znajomymi brać udział w warsztatach, chodzić na zakupy, jeździć na wycieczki. Pytanie jednak czy mają na to wszystko czas, ochotę i pieniądze. Osoby samotne, zwłaszcza kobiety, rzadko kiedy zarabiają dużo. Po części wynika to z faktu, że osoby samotne mają mniejszą motywację do działania niż ludzie posiadający swoje rodziny. Dość często mają też bardzo ograniczone grono znajomych, co również zmniejsza szanse na życiowe powodzenie. Przeszkodą do korzystania z życia są przede wszystkim finanse. Osoby samotne zwykle bardzo boją się o swoją przyszłość, gdzie będą mogły liczyć tylko na siebie i mają tendencję do odkładania większych oszczędności, natomiast mniej korzystają z pieniędzy na co dzień. Życie towarzyskie osób samotnych również nie jest takie kolorowe jakby się mogło wydawać.

Takie osoby albo spędzają czas w pojedynkę albo mają jednego lub dwóch przyjaciół. Jest wiele miejsc do których teoretycznie można wybrać się samemu, jednak nie jest to zbyt przyjemne. Tak jest na przykład w czasie dłuższych podróży, gdzie osoba samotna nie ma z kim podzielić swoich wrażeń na temat zwiedzanych miejsc czy atrakcji. Samotne wyjazdy zwłaszcza kobiet nie są też tak do końca bezpieczne. Jeśli zaś chodzi o spotkania towarzyskie to osoby samotne nie najlepiej czują się tam, gdzie są wyłącznie małżeństwa i rozmawiają głównie o dzieciach. Środowiska, które są już sparowane często też nie chcą zapraszać osób samotnych i koło się zamyka.


Okazuje się, wychodź życie osób samotnych ma kilka zalet to generalnie nie ma innego zazdrościć. Tak już jest, że gdy mamy coś przez długi czas na co dzień na przykład tak zwany święty spokój w domu Gdzie mieszka się samemu to z czasem się tego nie docenia bo taka osoba nie pamięta już jak to jest mieszkać z innymi osobami i być zmuszonym do licznych kompromisów. Oczywiście każda osoba samotna która nie ma na razie perspektyw na zmiany powinno zaakceptować swój stan stara się żyć jak najlepiej w pojedynkę.

One thought on “Czy warto żyć w pojedynkę?

  1. Zależy z jakiej strony na to spojrzeć, mieszkając w pojedynkę jest się niezależnym i pod nikogo nie trzeba się dostosowywać, ale z drugiej strony koszty są wyższe i doskwiera samotność.

Comments are closed.