Złoto – Monety czy sztabki? Co kupić aby miało to sens?

W kwestii inwestycji nie ma wątpliwości – o wiele lepiej kupić impulsywnie złotą monetę niż nowego IPhone’a 10. Sprzęt elektroniczny w długim okresie na wartości traci, w przeciwieństwie do złota. Złoto, mimo relatywnie niewielkich fluktuacji swojej ceny, utrzymuje swoją wartość, zabezpieczając przy tym dość dobrze przed inflacją.

Na rynku dostępnych jest kilka form, w postaci których można kupić złoto. Najbardziej popularnymi z nich są złote monety, sztabki, numizmaty i złoto kolekcjonerskie.

Numizmaty i złoto kolekcjonerskie mają swoje dodatkowe przeznaczenie, poza byciem kruszcem. Często są to monety ze specjalnym grafem bądź wizerunkiem, np. znanego aktora bądź popularnego symbolu czy wydarzenia, np. UEFA EURO 2012.

Jeżeli przymierzasz się do zakupu złota jedynie z pobudek inwestycyjnych, nie jest to opcja dla Ciebie. Kwota za numizmat jest zwykle o wiele wyższa niż wartość zawartego w nim złoto, co oznacza, że przepłacisz. Całkiem logicznym jest, że za sztabkę złota z ilustracją żyrafy zapłacisz więcej, niż za klasyczną, nudną sztabkę.

Co ma sens? Klasyczne monety i sztabki złota.

Ciekawostka – Istnieją kraje, w których złoto jest uznawane za normalny środek płatniczy – do wymiany w banku krajowym.

Pod względem opłacalności inwestycji w samo złoto, optymalnym jest zakupienie monet spośród tych najbardziej popularnych:

-Krugerrand RPA
-Kanadyjski Liść Klonowy
-Australijski Kangur
-Amerykański Orzeł
-Amerykański Bizon
-Wiedeńscy Filharmonicy

Dobrym wyborem jest zakup 1 uncjowych monet, które mają mniej więcej koło 30g. Podobnie warto kupować także sztabki jednouncjowe, czyli mające około 30-31g.

W przypadku zakupu mniejszych monet przepłaca się na spread’zie, czyli na indywidualnym wynagrodzeniu dla sprzedawcy.

W przypadku zakupu większych ilości może wystąpić problem z jego upłynnieniem. Większość osób posługuje się właśnie jednouncjowym złotem, stąd najlepszym wyborem jest trzymanie się przeciętnych rozwiązań, jeżeli interesuje nas złoto tylko i aż po to, aby zachować wartość naszych oszczędności.

Warto mieć także na uwadze, że zakup każdej ilości złota podlega negocjacjom. Idąc do mennicy czy indywidualnego dealera pamiętaj o tym, że zawsze warto spróbować kupić złoto po najbardziej atrakcyjnej cenie.

One thought on “Złoto – Monety czy sztabki? Co kupić aby miało to sens?

  1. Ja stawiam na złotą biżuterię, poza praktycznym zastosowaniem mogę to łatwo sprzedać innym osobom, które kupują złoto ze względu n modę.

Comments are closed.